W największych miastach Polski wynajmowanie mieszkania zapewnia zysk w wysokości około pięciu procent rocznie. Najwięcej zarobimy w Gdańsku, najmniej – w Krakowie. W Warszawie stopa zwrotu z inwestycji wynosi 4,82 procent.

Zakup mieszkania w stolicy wydaje się najmniej ryzykowny, bo w tym mieście dość łatwo jest sprzedać posiadane lokum, podczas gdy w innych miastach transakcje sprzedaży trwają nieco dłużej. Niestety, Warszawa jest przy tym rynkiem najdroższym i na zakup nieruchomości trzeba wyłożyć znacznie wyższą sumę. Średnio mieszkanie w stolicy kosztuje 7400 złotych za m2, ale w centrum stawki sięgają blisko 10 tysięcy złotych. Wbrew pozorom jednak, niekoniecznie najlepszym wyborem będzie mieszkanie w samym Śródmieściu. Czynsze są to wprawdzie najwyższe, ale nie na tyle, by zrównoważyć drogi zakup mieszkania.

Zobacz również:

Najbardziej opłacalne są inwestycje w dzielnicach położonych w bliskim sąsiedztwie centrum, z dobrym dostępem do komunikacji miejskiej. Istotny jest też metraż mieszkania oraz liczba pomieszczeń – nie warto kupować lokali z dużymi pokojami i kuchnią otwartą na salon. Tylko takie mieszkania mają lokatorów na okrągło, gorsze lokale potrafią stać puste przez kilka miesięcy w roku, co znacząco obniża opłacalność inwestycji. Optymalny wybór mieszkania powinien się zwrócić po mniej więcej dwudziestu latach, pamiętać jednak należy, że dzisiejsze warunki najmu mogą się w najbliższym czasie zmienić.