Zmiany w MdM

Opublikowano w Kredyty i pożyczki

Od września beneficjenci MdM zyskają jeszcze więcej niż do tej pory. Korzyści osiągną przede wszystkim rodziny z dziećmi, bo to dla nich wprowadzono wyższe dopłaty. Dla małżeństwa z jednym dzieckiem dopłata wyniesie 10 procent, przy dwójce dzieci dostaje się już 20 procent.

Rodziny wielodzietne otrzymają zwrot 30 procent wartości mieszkania. Co więcej, w przypadku rodzin z co najmniej trójką dzieci nie obowiązuje już ani kryterium wieku, ani konieczność zakupu pierwszego mieszkania, zaś dopłaty obejmować będą nie 50, a 65 metrów kwadratowych nabywanego mieszkania. Zmiany te powinny zwiększyć popularność programu, który w 2014 roku cieszył się znikomym zainteresowaniem.

Zobacz również:

Tegoroczny wynik na pewno będzie lepszy, bo do lipca udało się już wykorzystać 45 procent wszystkich zarezerwowanych środków. Analitycy spodziewają się nawet, że w kolejnych latach pieniędzy może zabraknąć. Budżet MdM jest ograniczony, więc gdy pula pieniędzy na dany rok zostanie wykorzystana, pozostałe wnioski nie doczekają się realizacji. Taki scenariusz jest możliwy, ponieważ od jesieni tego roku beneficjenci programu nie muszą się ograniczać do rynku pierwotnego. To napędzi sprzedaż, bo w małych miejscowościach osoby zainteresowane dopłatami szukać będą nieruchomości przede wszystkim na rynku wtórnym. Tak właśnie było przy RnS – ponad połowa wniosków dotyczyła zakupu lokali z drugiej ręki.