Budowa domu

Opublikowano w Porady fachowców

W 2016 roku Polacy budowali domy jednorodzinne przede wszystkim w województwie mazowieckim i wielkopolskim, odpowiednio 17 i 11 procent wszystkich inwestycji tego typu. Najmniej nowych domów powstało w województwie opolskim i lubelskim – oba regiony odpowiadają za jeden procent wszystkich nowych inwestycji. Dokładnie taki sam był odsetek osób budujących dom poza granicami kraju.

Zobacz również:
1149

Czy da się budować tanie mieszkania?

Nowym programem wspierającym rodzime mieszkalnictwo ma być Mieszkanie Plus. To program,…
28347

Ile można utargować u dewelopera?

Obecnie firmy deweloperskie bardzo niechętnie udzielają rabatów cenowych. Stawki…

Domy budowane są przede wszystkim na wsi, co piąta inwestycja powstaje w mieście liczącym mniej niż 50 tysięcy mieszkańców. W dużych miastach nowe domy buduje zaledwie 9 procent wszystkich inwestorów w tym segmencie. Prawie wszyscy, którzy decydują się na budowę domu, przeprowadzają się do mniejszej miejscowości, a chęć zamieszkania na wsi, w spokojnej i mało zaludnionej okolicy, to wciąż jeden z głównym powodów podejmowania takiej decyzji. Jedynie pół procent inwestorów to osoby, które przenoszą się ze wsi do domu budowanego w mieście.

Według badań, około 24 procent inwestorów buduje dom dlatego, że zawsze było to ich marzeniem. Ale około 18 procent decyduje się na ten krok, bo to dla nich tańsze rozwiązanie od kupna mieszkania. Dom buduje się także dla większego metrażu oraz po to, by mieć dostęp do własnego ogrodu. Część inwestorów podjęła ten krok także dlatego, że odziedziczyła działkę budowlaną albo ziemię rolną. Większość budujących dom ma mniej niż 40 lat i tylko 25 procent z nich nie posiada dzieci.