Ile można zarobić na najmie?

Opublikowano w Finanse

Najem to jedna z najbardziej dochodowych form bezpiecznego pomnażania pieniędzy. W skali roku zarobimy w ten sposób około pięć procent netto, a więc znacznie więcej, niż na obligacjach czy lokatach.

Najlepiej inwestować w mieszkania w dużych miastach. Najwyższy zysk zapewnia obecnie Gdańsk, z rentownością sięgającą niemal sześciu procent. Najmniej dochodowy jest z kolei Kraków, gdzie rentowność najmu wynosi tylko cztery procent. Od czego to zależy? Rentowność to nic innego jak zależność pomiędzy ceną nieruchomości a wysokością czynszu. W Krakowie mieszkania są bardzo drogie, jednak czynsze są zbyt niskie, by wypracować pożądaną stopę zwrotu. Przed zakupem mieszkania warto więc zrobić rozeznanie na rynku i sprawdzić, ile mniej więcej można oczekiwać od lokatorów.

Zobacz również:

Czynsze oczywiście stale się zmieniają, jednak ogólna tendencja jest zauważalna – pewne lokalizacje są zawsze chętniej wybierane przez najemców, co daje szansę na dobrą umowę. największy wybór mieszkań znajdziemy w Warszawie. Rentowność najmu w stolicy wynosi teraz 4,82 procent. Najemców jest tu zawsze sporo, a do tego mieszkanie w każdej chwili można sprzedać, bo stołeczny rynek jest wyjątkowo płynny. Opłaca się kupować nieduże mieszkania w dzielnicach blisko centrum, np. na Woli. Rentowność jest w takiej lokalizacji wyższa niż w samym centrum, gdzie czynsze są tylko trochę wyższe, za to na zakup mieszkania trzeba wydać naprawdę pokaźną kwotę.