Spadek liczby transakcji w styczniu

Opublikowano w Kredyty i pożyczki

Tradycyjnie już w styczniu tego roku dało się zauważyć spadek aktywności na rynku mieszkaniowym. Liczba wszystkich transakcji zawarta w ostatnich trzech miesiącach spadła o prawie 10 procent w porównaniu do analogicznego okresu z roku ubiegłego, jest także najniższa od maja 2010 roku.

924116_45790655Mniejsza ilość transakcji na rynku nieruchomości nie przełożyła się jednak na wysokość cen transakcyjnych. Wprost przeciwnie, rynek nieruchomości starał sie odreagować mocne spadki z drugiej połowy ubiegłego roku, dlatego indeks cen transakcyjnych w skali miesiąca urósł o 0,6 procent. Roczna dynamika spadku lekko się poprawiła, ponieważ miesiąc temu kształtowała się na poziomie 5 procent, a teraz wynosi 4,8 procent. Lepsza wartość indeksu to efekt 1,3-procentowego wzrostu mediany cen w stolicy, która jest największym rynkiem – jedna trzecia transakcji dotyczących nieruchomości odbywa się właśnie w Warszawie. Wzrosty zanotowano także w Gdańsku, Lublinie i Łodzi – było to 2,6,-2,8 procent.

Mniej transakcji w styczniu to także wynik wzmożonej aktywności w końcówce 2011 roku. Klienci masowo zaczęli składać wnioski kredytowe w bankach, ponieważ od stycznia zaczynała obowiązywać rekomendacja S. Ceny mieszkań w styczniu lekko wzrosły, co może być początkiem końca serii spadków, jakie zaczęły się w lipcu ubiegłego roku.

Jak będzie wyglądać kondycja rynku nieruchomości w nadchodzącym roku? Przewidywania są raczej optymistyczne. 22 procent osób twierdzi, że ceny nieruchomości w kolejnych dwunastu miesiącach wzrosną – w grudniu było ich 16 procent. Ale aż 78 procent badanych twierdzi, że w nadchodzącym roku ceny mieszkań spadną o kilka procent. Warto też pamiętać, że duża liczba chętnych na kupno mieszkania nie musi wcale zakończyć swoich poszukiwań podpisaniem umowy. Analitycy rynku nieruchomości spodziewali się w styczniu spadku cen średnio o 2,9 procent (w perspektywie całego roku), natomiast w grudniu liczono na 4,1 procent. Styczniowa mediana cen transakcyjnych w największych polskich miastach była niższa prawie o pięć procent w porównaniu do analogicznego okresu czasu sprzed roku.